Procedury Bezpieczeństwa w Przedszkolu Samorządowym w Pucku  na czas częściowego otwarcia placówki dla dzieci wynikającego z Rozporządzenia MEN z dnia 29.04.2020 r. przy uwzględnieniu wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia

• 1 Przyprowadzanie i odbieranie dzieci.
  1. Osoby dorosłe wchodzące do placówki bezwzględnie muszą być zaopatrzone w środki ochrony osobistej- maseczkę oraz dezynfekować ręce płynem znajdującym się przy wejściu do placówki.
  2. W szatni może przebywać tylko 1 dziecko pod opieka rodzica/ opiekuna. Kolejne dzieci z opiekunami oczekują przed wejściem ,zachowując 2-metrowy odstęp.
  3. Do placówki przyjmowane są tylko dzieci zdrowe, bez objawów chorobowych (kaszel, katar). Po wejściu do placówki dziecko będzie miało mierzoną temperaturę.
  4. Po rozebraniu dziecko wchodzi do przedszkola, myje ręce w łazience mydłem bakteriobójczym, idzie do wyznaczonej sali.
  5. Rodzice/osoby uprawnione do odbioru dziecka odbierają je z szatni, lub z placu zabaw, nie wchodząc do innych pomieszczeń przedszkolnych oraz zachowując 2-metrowy odstęp od personelu.
  • 2 Pobyt dziecka w przedszkolu
  1. W grupie nie może przebywać więcej niż 10 dzieci.
  2. W grupie dziećmi opiekują się na zmianę dwie nauczycielki oraz pomoc nauczyciela, chyba, że zaistnieje potrzeba zmiany nauczyciela lub opiekuna . Nauczyciele oraz pomoce wchodzą tylko do wyznaczonej grupy.
  3. Dzieci nie przynoszą do przedszkola niepotrzebnych przedmiotów czy zabawek.
  4. Dzieci nie muszą nosić maseczek ochronnych, a jeżeli rodzic tego wymaga ma obowiązek zabezpieczyć kilka masek dziennie dla swojego dziecka.
  5. Nauczyciele są zobowiązani codziennie przypominać dzieciom o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w placówce oraz w miarę możliwości pilnować ich przestrzegania.
  6. Opiekunowie zwracają uwagę, by dzieci często i regularnie myły ręce przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety, po powrocie z placu zabaw oraz po zakończeniu innej aktywności. W łazienkach wywieszone są plakaty o prawidłowym myciu rąk.
  7. Sala, w której przebywają dzieci, ma być regularnie wietrzona. Dzieci mogą wykonywać w sali ćwiczenia gimnastyczne i inne zabawy ruchowe takie, by nie wymagały one szczególnie bliskiego kontaktu z kolegami. Sprzęt gimnastyczny po zajęciach jest dezynfekowany.
  8. Posiłki powinny być spożywane z zachowaniem wyznaczonej przez nauczyciela odległości dzieci od siebie.
  9. Jeżeli dzieci będą w przedszkolu leżakować należy zachować dystans między leżakami. Po zakończeniu odpoczynku leżaki należy zdezynfekować.
  10. W salach nie powinno być zabawek których nie można zdezynfekować ( pluszaków, przytulanek) oraz dywanów.

3 Obowiązki pracowników przedszkola

1. Wszyscy pracownicy przedszkola, bezwzględnie, po przyjściu do placówki muszą dezynfekować ręce płynem znajdującym się w szatni.
  2. Pracownicy mogą nosić maseczki ochronne.
  3. Pracownik wyznaczony do obsługi łazienki dla dzieci powinien każdorazowo po skorzystaniu przez dziecko z toalety zdezynfekować deskę oraz kontrolować sposób mycia rąk przez dzieci.
  4. Pracownik obsługujący wydawanie posiłków bezwzględnie powinien mieć rękawice ochronne oraz maseczkę ochronną.
  5. Pracownicy obsługi odpowiadają za regularną dezynfekcję stołów, oparć krzeseł, wyłączników światła, powierzchni mebli oraz zabawek.
  6. Pracownicy obsługi dbają o czystość ciągów komunikacyjnych.
  7. Przed wyjściem dzieci na plac zabaw urządzenia na placu powinny być zdezynfekowane.
  8. Pracownicy są zobligowani do informowania dyrektora o swoim złym stanie zdrowia (duszności, kaszel itp.)
  • 4 Izolacja dzieci chorych
  1. W przypadku złego samopoczucia dziecka w przedszkolu (temperatura, ból gardła brzucha) zostanie ono odizolowane od grupy i poczeka pod opieką woźnej na przyjazd rodzica.
  2. Rodzic zostanie poinformowany telefonicznie o zaistniałej sytuacji. Powinien jak najszybciej odebrać dziecko z placówki.
  3. Po odebraniu chorego dziecka pomieszczenie, w którym przebywało zostanie zdezynfekowane.
  4. Dziecko może wrócić do przedszkola tylko pod warunkiem, że będzie zdrowe.
  • 5 Obowiązki rodziców
  1. Rodzice powinni przekazywać istotne informacje o stanie zdrowia dziecka.
  2. Do przedszkola przyprowadzają dzieci bez objawów chorobowych.
  3. Jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji dziecko bezwzględnie nie może być przyprowadzone do placówki.
  4. Rodzic który zostanie poinformowany telefonicznie o pogorszeniu stanu zdrowia dziecka powinien jak najszybciej odebrać dziecko z placówki.
  5. Rodzic zobligowany jest do potwierdzenia aktualnego numeru telefonu.
  6. Rodzic który zdecyduje się na przyprowadzenie dziecka do przedszkola musi co najmniej 3 dni przedtem powiadomić o tym dyrektora placówki.

Formularz zgłoszenia dziecka do Przedszkola Samorządowego w Pucku na czas częściowego otwarcia placówki dla dzieci wynikającego z Rozporządzenia MEN z dnia 29.04.2020r. - pobierz