Procedury Bezpieczeństwa w Przedszkolu Samorządowym w Pucku na czas częściowego otwarcia placówki dla dzieci wynikającego z Rozporządzenia MEN z dnia 29.04.2020 r. przy uwzględnieniu wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia
- 1 Przyprowadzanie i odbieranie dzieci.
- Osoby dorosłe wchodzące do placówki bezwzględnie muszą być zaopatrzone w środki ochrony osobistej- maseczkę oraz dezynfekować ręce płynem znajdującym się przy wejściu do placówki.
- W szatni może przebywać tylko 1 dziecko pod opieka rodzica/ opiekuna. Kolejne dzieci z opiekunami oczekują przed wejściem ,zachowując 2-metrowy odstęp.
- Do placówki przyjmowane są tylko dzieci zdrowe, bez objawów chorobowych (kaszel, katar). Po wejściu do placówki dziecko będzie miało mierzoną temperaturę.
- Po rozebraniu dziecko wchodzi do przedszkola, myje ręce w łazience mydłem bakteriobójczym, idzie do wyznaczonej sali.
- Rodzice/osoby uprawnione do odbioru dziecka odbierają je z szatni, lub z placu zabaw, nie wchodząc do innych pomieszczeń przedszkolnych oraz zachowując 2-metrowy odstęp od personelu.
- 2 Pobyt dziecka w przedszkolu
- W grupie nie może przebywać więcej niż 10 dzieci.
- W grupie dziećmi opiekują się na zmianę dwie nauczycielki oraz pomoc nauczyciela, chyba, że zaistnieje potrzeba zmiany nauczyciela lub opiekuna . Nauczyciele oraz pomoce wchodzą tylko do wyznaczonej grupy.
- Dzieci nie przynoszą do przedszkola niepotrzebnych przedmiotów czy zabawek.
- Dzieci nie muszą nosić maseczek ochronnych, a jeżeli rodzic tego wymaga ma obowiązek zabezpieczyć kilka masek dziennie dla swojego dziecka.
- Nauczyciele są zobowiązani codziennie przypominać dzieciom o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w placówce oraz w miarę możliwości pilnować ich przestrzegania.
- Opiekunowie zwracają uwagę, by dzieci często i regularnie myły ręce przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety, po powrocie z placu zabaw oraz po zakończeniu innej aktywności. W łazienkach wywieszone są plakaty o prawidłowym myciu rąk.
- Sala, w której przebywają dzieci, ma być regularnie wietrzona. Dzieci mogą wykonywać w sali ćwiczenia gimnastyczne i inne zabawy ruchowe takie, by nie wymagały one szczególnie bliskiego kontaktu z kolegami. Sprzęt gimnastyczny po zajęciach jest dezynfekowany.
- Posiłki powinny być spożywane z zachowaniem wyznaczonej przez nauczyciela odległości dzieci od siebie.
- Jeżeli dzieci będą w przedszkolu leżakować należy zachować dystans między leżakami. Po zakończeniu odpoczynku leżaki należy zdezynfekować.
- W salach nie powinno być zabawek których nie można zdezynfekować ( pluszaków, przytulanek) oraz dywanów.
3 Obowiązki pracowników przedszkola
- Wszyscy pracownicy przedszkola, bezwzględnie, po przyjściu do placówki muszą dezynfekować ręce płynem znajdującym się w szatni.
- Pracownicy mogą nosić maseczki ochronne.
- Pracownik wyznaczony do obsługi łazienki dla dzieci powinien każdorazowo po skorzystaniu przez dziecko z toalety zdezynfekować deskę oraz kontrolować sposób mycia rąk przez dzieci.
- Pracownik obsługujący wydawanie posiłków bezwzględnie powinien mieć rękawice ochronne oraz maseczkę ochronną.
- Pracownicy obsługi odpowiadają za regularną dezynfekcję stołów, oparć krzeseł, wyłączników światła, powierzchni mebli oraz zabawek.
- Pracownicy obsługi dbają o czystość ciągów komunikacyjnych.
- Przed wyjściem dzieci na plac zabaw urządzenia na placu powinny być zdezynfekowane.
- Pracownicy są zobligowani do informowania dyrektora o swoim złym stanie zdrowia (duszności, kaszel itp.)
- 4 Izolacja dzieci chorych
- W przypadku złego samopoczucia dziecka w przedszkolu (temperatura, ból gardła brzucha) zostanie ono odizolowane od grupy i poczeka pod opieką woźnej na przyjazd rodzica.
- Rodzic zostanie poinformowany telefonicznie o zaistniałej sytuacji. Powinien jak najszybciej odebrać dziecko z placówki.
- Po odebraniu chorego dziecka pomieszczenie, w którym przebywało zostanie zdezynfekowane.
- Dziecko może wrócić do przedszkola tylko pod warunkiem, że będzie zdrowe.
- 5 Obowiązki rodziców
- Rodzice powinni przekazywać istotne informacje o stanie zdrowia dziecka.
- Do przedszkola przyprowadzają dzieci bez objawów chorobowych.
- Jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji dziecko bezwzględnie nie może być przyprowadzone do placówki.
- Rodzic który zostanie poinformowany telefonicznie o pogorszeniu stanu zdrowia dziecka powinien jak najszybciej odebrać dziecko z placówki.
- Rodzic zobligowany jest do potwierdzenia aktualnego numeru telefonu.
- Rodzic który zdecyduje się na przyprowadzenie dziecka do przedszkola musi co najmniej 3 dni przedtem powiadomić o tym dyrektora placówki.
Formularz zgłoszenia dziecka do Przedszkola Samorządowego w Pucku na czas częściowego otwarcia placówki dla dzieci wynikającego z Rozporządzenia MEN z dnia 29.04.2020r. - pobierz